fbpx
Connect with us

Accrington Stanley

Football matches live on TV this week

It’s time to take a look at the upcoming football matches set to appear live on our TV screens this week, so here’s a rundown.

It’s set to be another busy week of action coming from the English Premier League, EFL Championship, League One, League Two, Non League, Scottish Premiership, SPFL, European and International.

Take a look below at the football matches live on TV this week, there is plenty in store with leagues still needing the title, promotion and relegation to settle…

Monday 9th May 2022
10:05
Melbourne City v Wellington Phoenix
A-League Men
BT Sport 1

19:45
Sheffield Wednesday v Sunderland
League One Play-Off Semi-Final 2nd Leg
Sky Sports Main Event – Sky Sports Football – Sky Sports Ultra HD

19:45
Fiorentina v Roma
Serie A
BT Sport 1

20:00
Girona v Tenerife
La Liga 2
LiveScore App

Tuesday 10th May 2022
10:05
Brisbane Roar v Sydney FC
A-League Men
BT Sport 1

18:00
Valencia v Real Betis
La Liga
LaLigaTV

19:00
Granada v Athletic Bilbao
La Liga
Premier Sports 1

19:05
Inverness CT v Arbroath
Scottish Premiership Play-Off Semi-Final 1st Leg
BBC Scotland – BBC iPlayer – BBC Sport Website

19:30
Edinburgh City v Annan Athletic
Scottish League One Play-Off Final 1st Leg
BBC Alba – BBC iPlayer – BBC Sport Website

19:45
Dundee v Hibernian
Scottish Premiership
DeeTV

20:00
Genk v Sporting de Charleroi
Belgian Jupiler Pro League
Mola TV

20:00
Aston Villa v Liverpool
Premier League
Sky Sports Main Event – Sky Sports Premier League – Sky Sports Ultra HD

20:30
Barcelona v Celta Vigo
La Liga
LaLigaTV

Wednesday 11th May 2022
00:00
Atletico Ottawa v York United
Canadian Championship Preliminary Round
BT Sport Extra 1

00:00
Guelph United v Halifax Wanderers
Canadian Championship Preliminary Round
BT Sport Extra 1

02:30
Cavalry FC v FC Edmonton
Canadian Championship Preliminary Round
BT Sport Extra 1

18:00
Alavés v Espanyol
La Liga
LaLigaTV

18:00
Osasuna v Getafe
La Liga
Premier Sports 1

18:00
Nice v St Etienne
Ligue 1
BT Sport 1

19:00
Ajax v SC Heerenveen
Eredivisie
Mola TV

19:00
Fortuna Sittard v Vitesse Arnhem
Eredivisie
Mola TV

19:00
Go Ahead Eagles v Feyenoord
Eredivisie
Mola TV

19:00
PSV Eindhoven v NEC Nijmegen
Eredivisie
Mola TV

19:30
Club Brugge v Union Saint-Gilloise
Belgian Jupiler Pro League
Mola TV

19:30
Man Utd U18 v Nottingham Forest U18
FA Youth Cup Final
MUTV – The FA Player

19:30
Leeds United v Chelsea
Premier League
Sky Sports Premier League – Sky Sports Ultra HD

19:30
Dundee United v Celtic
Scottish Premiership
Sky Sports Football

19:45
Motherwell v Hearts
Scottish Premiership
Motherwell FC Live

19:45
Rangers v Ross County
Scottish Premiership
RangersTV

19:45
St Johnstone v Aberdeen
Scottish Premiership
Saints TV

19:45
St Mirren v Livingston
Scottish Premiership
St Mirren TV

20:00
Juventus v Inter Milan
Coppa Italia Final
Premier Sports 1

20:00
Nantes v Rennes
Ligue 1
BT Sport 1

20:15
Wolves v Man City
Premier League
Sky Sports Main Event – Sky Sports Ultra HD

20:30
Elche v Atlético Madrid
La Liga
LaLigaTV

Thursday 12th May 2022
00:00
Forge FC v Outremont
Canadian Championship Preliminary Round
BT Sport 1

03:00
Vancouver Whitecaps v Valour FC
Canadian Championship Preliminary Round
BT Sport 1

18:00
Real Sociedad v Cádiz
La Liga
LaLigaTV

19:00
Rayo Vallecano v Villarreal
La Liga
Premier Sports 1

19:30
Anderlecht v Antwerp
Belgian Jupiler Pro League
Mola TV

19:30
Queen’s Park v Airdrieonians
Scottish Championship Play-Off Final 1st Leg
BBC Alba – BBC iPlayer – BBC Sport Website

19:45
Tottenham Hotspur v Arsenal
Premier League
Sky Sports Main Event – Sky Sports Premier League – Sky Sports Ultra HD

20:30
Real Madrid v Levante
La Liga
LaLigaTV

Friday 13th May 2022
19:30
Annan Athletic v Edinburgh City
Scottish League One Play-Off Final 2nd Leg
BBC Alba – BBC iPlayer – BBC Sport Website

19:45
Luton Town v Huddersfield Town
Championship Play-Off Semi-Final 1st Leg
Sky Sports Main Event – Sky Sports Football – Sky Sports Ultra HD

19:45
Arbroath v Inverness CT
Scottish Premiership Play-Off Semi-Final 2nd Leg
BBC Scotland – BBC iPlayer – BBC Sport Website

Saturday 14th May 2022
12:15
Celtic v Motherwell
Scottish Premiership
Sky Sports Main Event – Sky Sports Football

12:15
Hearts v Rangers
Scottish Premiership
Hearts TV

12:15
Ross County v Dundee United
Scottish Premiership
RCFCTV

12:30
Man Utd U18 v Nottingham Forest U18
U18 Premier League
MUTV

14:00
Empoli v Salernitana
Serie A
BT Sport 3

15:00
Sheffield United v Nottingham Forest
Championship Play-Off Semi-Final 1st Leg
Sky Sports Main Event – Sky Sports Football – Sky Sports Ultra HD

16:45
Chelsea v Liverpool
FA Cup Final
BBC One – ITV – STV – BBC iPlayer – ITV Hub – STV Player – BBC Sport Website

17:00
Udinese v Spezia
Serie A
BT Sport 3

17:00
Verona v Torino (joins match in progress)
Serie A
BT Sport 2

19:45
Mansfield Town v Northampton Town
League Two Play-Off Semi-Final 1st Leg
Sky Sports Main Event – Sky Sports Football

19:45
Roma v Venezia
Serie A
BT Sport 1

20:00
TBC
Ligue 1
BT Sport 3

20:00
TBC
Ligue 1
BT Sport Extra 2

20:00
TBC
Ligue 1
BT Sport Extra 1

20:00
Toronto FC v Orlando City
MLS
FreeSports

20:30
Colorado Rapids v Los Angeles FC
MLS
Premier Sports 1

21:00
Forge FC v Atletico Ottawa
Canadian Premier League
BT Sport Extra 3

Sunday 15th May 2022
00:00
Pacific FC v FC Edmonton
Canadian Premier League
BT Sport Extra 3

00:00
New York City FC v Columbus Crew
MLS
Premier Sports 2

03:30
LA Galaxy v FC Dallas
MLS
Premier Sports 1

11:30
Bologna v Sassuolo
Serie A
BT Sport 3

12:00
Swindon Town v Port Vale
League Two Play-Off Semi-Final 1st Leg
Sky Sports Football

12:00
Tottenham Hotspur v Burnley
Premier League
BT Sport 1 – BT Sport Ultimate

12:00
Aberdeen v St Mirren
Scottish Premiership
RedTV

12:00
Hibernian v St Johnstone
Scottish Premiership
Hibs TV

12:00
Livingston v Dundee
Scottish Premiership
LFC Live

12:30
Antwerp v Club Brugge
Belgian Jupiler Pro League
Mola TV

13:10
Airdrieonians v Queen’s Park
Scottish Championship Play-Off Final 2nd Leg
BBC Alba – BBC iPlayer – BBC Sport Website

13:30
AZ Alkmaar v RKC Waalwijk
Eredivisie
Mola TV

13:30
Feyenoord v FC Twente
Eredivisie
Mola TV

13:30
PEC Zwolle v PSV Eindhoven
Eredivisie
Mola TV

13:30
Vitesse Arnhem v Ajax
Eredivisie
Mola TV

14:00
West Ham United v Man City
Premier League
Sky Sports Main Event – Sky Sports Premier League – Sky Sports Ultra HD

14:00
Napoli v Genoa
Serie A
BT Sport ESPN

14:30
Chelsea Women v Man City Women
Women’s FA Cup Final
BBC One – BBC iPlayer – BBC Sport Website

15:00
Genk v KAA Gent
Belgian Jupiler Pro League
Mola TV

16:30
Everton v Brentford
Premier League
Sky Sports Main Event – Sky Sports Premier League – Sky Sports Ultra HD

17:00
AC Milan v Atalanta
Serie A
BT Sport 3

17:30
Anderlecht v Union Saint-Gilloise
Belgian Jupiler Pro League
Mola TV

19:00
HFX Wanderers v Cavalry FC
Canadian Premier League
BT Sport 2

19:45
Cagliari v Inter Milan
Serie A
BT Sport 1

22:00
Valour FC v York United
Canadian Premier League
BT Sport 2

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

More in Accrington Stanley