fbpx
Connect with us

Non League

FA Cup First Qualifying Round draw complete with new clubs entering

The FA Cup First Qualifying Round draw is now officially complete with new clubs entering at this stage of the competition.

Teams from step 3 of the non league pyramid will join those from steps 4 and 5 who still remain in the tournament, all those shocks you can see by clicking HERE.

The latest draw is regionalised with ties to take place on the weekend of Saturday 4th September, just under two weeks away.

www.fanbanter.co.uk – Fan reaction to the latest football news, gossip & funnies

The highest scoring result of the FA Cup Preliminary Round came at Squires Gate (Level 9) who played out a thrilling contest, winning 6–4 against new phoenix club Macclesfield (Level 9) in front of 738 fans.

There were also some big wins elsewhere, an 8-0 at Aylesbury United and 7-0 scorelines at five matches.

With the preliminary round producing 155 winners progressing into the qualifying stages, those teams will now be joined by a further 87 clubs from Step 3 of the National League System who enter the cup at this stage.

That means 121 first round qualifying ties will be played across the weekend of Saturday 4 September.

And for the winning clubs at that stage there will be £2250 in money from the prize fund while the losing clubs will also collect £750.

FA CUP FIRST QUALIFYING ROUND DRAW

PRELIMINARY ROUND RESULTS:

West Allotment Celtic (9) 4–2 Whitley Bay (9)
AFC Liverpool (9) 2–3 Bootle (8)
Wantage Town (8) 1–2 Highworth Town (8)
Walton & Hersham (9) 2–0 Guildford City (9)
Marske United (8) 7–0 Pickering Town (8)
Goole (9) 0–1 Pontefract Collieries (8)
Stockton Town (8) 1–0 Ossett United (8)
Newcastle Benfield (9) 1–2 Dunston UTS (8)
Liversedge (8) 5–0 Knaresborough Town (9)
North Shields (9) 2–0 Guisborough Town (9)

Shildon (8) 2–1 Brighouse Town (8)
Consett (9) 2–3 Bridlington Town (8)
Seaham Red Star (9) 2–2 Redcar Athletic (9)
Frickley Athletic (8) 0–3 Sunderland Ryhope CA (9)
Tadcaster Albion (8) 1–2 Newton Aycliffe (9)
Yorkshire Amateur (8) 0–7 Hebburn Town (8)
Avro (9) 1–1 Runcorn Linnets (8)
Prescot Cables (8) 3–2 Campion (10)
Squires Gate (9) 6–4 Macclesfield (9)
Glossop North End (8) 0–1 Kendal Town (8)

Lower Breck (9) 2–2 Mossley (8)
Eccleshill United (9) 1–1 Charnock Richard (9)
Wythenshawe Town (9) 1–2 1874 Northwich (8)
City of Liverpool (8) 2–0 Emley (9)
Workington (8) 1–1 Marine (8)
Barnoldswick Town (9) 5–4 Ramsbottom United (8)
Prestwich Heys (9) 0–3 Warrington Rylands (8)
Irlam (9) 1–5 Skelmersdale United (9)
Trafford (8) 2–2 Colne (8)
Halesowen Town (8) 3–0 Sutton Coldfield Town (8)

Gresley Rovers (9) 0–2 Leek Town (8)
Bedworth United (8) 2–1 Kidsgrove Athletic (8)
Tividale (9) 2–1 AFC Wulfrunians (9)
Chasetown (8) 7–0 Uttoxeter Town (9)
Stone Old Alleynians (9) 4–2 Rugby Town (9)
Sporting Khalsa (8) 3–2 Market Drayton Town (8)
Westfields (9) 0–1 Coventry United (9)
Highgate United (9) 1–4 Coleshill Town (8)
Haughmond (9) 0–5 Hanley Town (9)
Belper Town (8) 3–1 Whitchurch Alport (9)

Newcastle Town (8) 0–1 Leicester Road (9)
Evesham United (8) 2–4 Lichfield City (9)
Loughborough University (9) 3–2 Newark (9)
Maltby Main (9) 1–1 Carlton Town (8)
Cleethorpes Town (8) 3–1 Loughborough Dynamo (8)
Quorn (9) 1–2 Ilkeston Town (8)
Handsworth (9) 5–2 Stocksbridge Park Steels (8)
Worksop Town (8) 4–4 Eastwood CFC (9)
Sheffield (8) 1–2 Sherwood Colliery (9) – Live on BBC Red Button
Winterton Rangers (9) 4–1 Deeping Rangers (9)

Lincoln United (8) 0–3 Stamford (8)
Long Eaton United (9) 4–0 Shepshed Dynamo (8)
Anstey Nomads (9) 2–1 Skegness Town (9)
Norwich United (9) 1–0 Newmarket Town (9)
Yaxley (8) 1–1 Mildenhall Town (9)
Harborough Town (9) 0–3 Biggleswade (8)
Potton United (9) 5–1 Walsham-le-Willows (9)
Fakenham Town (9) 0–1 Bury Town (8)
Cogenhoe United (9) 0–2 Dereham Town (8)
Arlesey Town (9) P–P Bugbrooke St Michaels (9)

Kirkley & Pakefield (9) 0–1 Northampton ON Chenecks (9)
Wisbech Town (8) 2–0 Whitton United (9)
Bedford Town (8) 3–0 St Neots Town (8)
Newport Pagnell Town (9) 4–1 Histon (8)
Brantham Athletic (9) 0-3 Spalding United (8)
Corby Town (8) 3–3 Soham Town Rangers (8)
Mulbarton Wanderers (9) 1–0 Hadleigh United (9)
Daventry Town (8) 1–5 Cambridge City (8)
Brentwood Town (8) 1–0 Leighton Town (9)
FC Romania (8) 1-1 Welwyn Garden City (8)

Coggeshall Town (8) 0–1 Berkhamsted (8)
Walthamstow (9) 2–0 Hullbridge Sports (8)
Canvey Island (8) 2–1 Waltham Abbey (8)
Great Wakering Rovers (8) 3–1 Heybridge Swifts (8)
Felixstowe & Walton United (8) 5–3 Southend Manor (9)
Little Oakley (9) 0–0 Hertford Town (8)
Saffron Walden Town (9) 0–4 Hadley (9)
Maldon & Tiptree (8) 0–1 Aveley (8)
Barton Rovers (8) 3–0 West Essex (9)
Cockfosters (9) 1–2 AFC Sudbury (8)

Barking (8) 2–3 Ilford (9)
Ware (8) 1–0 Hashtag United (8)
Stowmarket Town (8) 4–0 Witham Town (8)
Colney Heath (8) 3–0 Harlow Town (8)
Stanway Rovers (9) 1–1 Enfield (9)
Clapton (9) 1–3 AFC Dunstable (8)
Basildon United (8) 1–0 White Ensign (9)
North Greenford United (9) 0–7 Tilbury (8)
Marlow (8) 3–0 Slimbridge (8)
Bishop’s Cleeve (9) 2–0 Tring Athletic (9)

Longlevens (9) 3–2 Chalfont St Peter (8)
Roman Glass St George (9) 0–2 Cirencester Town (8)
Northwood (8) 1–1 Burnham (9)
Tuffley Rovers (9) 2–2 Flackwell Heath (9)
Royal Wootton Bassett Town (9) 2–2 Ardley United (9)
Oxhey Jets (9) 1–0 Didcot Town (8)
Broadfields United (9) 0–0 Reading City (9)
Harefield United (9) 2–1 Binfield (8)
Thame United (8) 2–0 Thatcham Town (8)
North Leigh (8) 1–2 Kidlington (8)

Risborough Rangers (9) 1–1 Ascot United (9)
Cinderford Town (8) 3-3 Easington Sports (9)
Lingfield (9) 0–1 Chertsey Town (8)
Sheppey United (9) W/O Saltdean United (9) – Sheppey awarded a walkover due to Saltdean United players testing positive for COVID-19, forcing them to forfeit.
Hanwell Town (8) 5-0 Athletic Newham (9)
Newhaven (9) 0–4 Jersey Bulls (9)
Farnham Town (9) 2–3 Spelthorne Sports (9)
Ashford Town (8) 1–1 Knaphill (9)
Whyteleafe (8) W/O Whitehawk (8) – Whitehawk awarded a walkover due to Whyteleafe withdrawing from the Isthmian League.
South Park (8) 3–3 Three Bridges (8)

Chipstead (8) 3–0 Faversham Town (8)
Raynes Park Vale (9) 2–3 VCD Athletic (8)
Steyning Town (9) 0–0 Sutton Common Rovers (8)
Abbey Rangers (9) 0–1 Loxwood (9)
Beckenham Town (9) 0–3 Hastings United (8)
Peacehaven & Telscombe (9) 2–1 Crawley Down Gatwick (9)
Hythe Town (8) 3–3 Westfield (8)
Redhill (9) 1–1 Deal Town (9)
Chatham Town (9) 1–1 Ashford United (8)
Balham (9) 3–0 K Sports (9)

Hollands & Blair (9) 1–2 Ramsgate (8)
Bedfont Sports (8) 3–1 Herne Bay (8)
Sevenoaks Town (8) 2–2 Erith Town (9)
Bearsted (9) 0–3 Burgess Hill Town (8)
Badshot Lea (9) 2–4 Corinthian (8)
Sittingbourne (8) 2–2 Broadbridge Heath (9)
Phoenix Sports (8) 7–0 Punjab United (9)
Kennington (9) 2–0 Little Common (9)
Lancing (8) 0–4 Haywards Heath Town (8)
Whitstable Town (8) 5–0 Alfold (9)

Uxbridge (8) 1–0 Cray Valley Paper Mills (8)
Bracknell Town (8) 1–0 Bashley (9)
Shaftesbury (9) 6–1 AFC Stoneham (9)
Westbury United (9) 0–2 Hamworthy United (9)
Corsham Town (9) 1–5 Fleet Town (9)
Winchester City (8) 1–3 Chichester City (8)
Basingstoke Town (8) 2–1 AFC Totton (8)
Bradford Town (9) 1–1 Alton (9)
Blackfield & Langley (9) 1–1 AFC Portchester (9)
Alresford Town (9) 1–0 Fareham Town (9)

Lymington Town (8) 2–1 Bournemouth (9)
Baffins Milton Rovers (9) 2–4 Sholing (8)
Melksham Town (8) 0–1 Shepton Mallet (9)
Mangotsfield United (8) 3-0 Tavistock (9)
Bridgwater United (9) 3–0 Ilfracombe Town (9)
Willand Rovers (8) 1–1 Millbrook (9)
Exmouth Town (9) 2–1 Bristol Manor Farm (8)
Frome Town (8) 3–1 Paulton Rovers (8)
Bideford (8) 1–3 Barnstaple Town (8)
Mousehole (9) 3–1 Plymouth Parkway (8)


Northwich Victoria (9) 1-2 Clitheroe (8)
Baldock Town (9) 2-1 Grays Athletic (8)
Kensington & Ealing Borough (10) 0-1 Romford (8)
Aylesbury United (8) 8-0 Brimscombe & Thrupp (9)
Erith & Belvedere (9) 0-0 AFC Croydon Athletic (9)

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

More in Non League