fbpx
Connect with us

Non League

Upsets, huge thrashing and penalty shootouts in FA Vase Third Round Proper

Saturday afternoon soon upsets, huge thrashing and penalty shootouts in a busy FA Vase Third Round Proper with 32 ties played out.

There were no new entries coming into this stage of the tournament with the winning sides for this round picking up £1,125 and the losers getting £350.

The draw for the FA Vase Fourth Round will be published at 1pm on Monday with ties taking place on Saturday the 14th of December 2022.

Taking away how many goals were scored in the nine penalty shootouts that took place, just under 100 goals went in the back of the net.

There were just two upsets, with Brixham knocking out Shaftesbury 5-4 on spot kicks after the 90 minutes finished at 1-1.

Holker Old Boys pulled off a 4-2 win in normal time against Squires Gate. They made history at Rakesmoor Lane, heading into the last 32 of the FA Vase for the first time with first half goals from Will Mcgladdery, Jamie Hodgson and Jason Walker added to in the second half by Tom Dawson.

FA VASE THIRD ROUND RESULTS

Friday 2 December 2022
Bridgwater United (9) 1–0 Cribbs (9)

Saturday 3 December 2022
Longridge Town (9) 1–1 (2–4 p) Eccleshill United (9)
Holker Old Boys (10) 4–2 Squires Gate (9)
Bury AFC (9) 2–0 Abbey Hey (10)
AFC Liverpool (9) 2–1 Cheadle Town (10)
Horden Community Welfare (10) 2–0 AFC Darwen (10)
Whitley Bay (9) 1–1 (1–4 p) West Didsbury & Chorlton (9)
Belper United (9) 0–6 Coventry Sphinx (9)
AFC Wulfrunians (9) 3–0 Brocton (10)
Atherstone Town (9) 1–1 (4–2 p) Whittlesey Athletic (10)
Newark & Sherwood (9) 0–2 Anstey Nomads (9)
Congleton Town (9) 4–3 Lye Town (9)
Highgate United (9) 0–7 Walsall Wood (9)
Biggleswade United (9) 1–1 (3–1 p) Lakenheath (9)
Leighton Town (9) 2–1 Fakenham Town (9)
Whittlesey Athletic (10) 1–3 Romford (9)
Pinchbeck United (9) 1–0 St. Panteleimon (9)
Norwich United (9) 0–1 Newport Pagnell Town (9)
Stansfeld (9) 1–2 Erith Town (9)
Harefield United (9) 2–1 North Greenford United (9)
Jersey Bulls (9) 5–1 Athletic Newham (9)
Sporting Bengal United (10) 2–2 (4–5 p) Deal Town (9)
Larkfield & New Hythe Wanderers (10) 1–2 Raynes Park Vale (9)
Eastbourne Town (9) 0–1 Egham Town (9)
Holyport (9) 0–0 (2–3 p) Peacehaven & Telscombe (9)
Ascot United (9) 4–0 Little Common (9)
Clevedon Town (9) 1–1 (5–3 p) New Milton Town (10)
Shaftesbury (9) 1–1 (4–5 p) Brixham (10)
Hartpury University (10) 7–0 Bovey Tracey (10)
Buckland Athletic (9) 3–0 Laverstock & Ford (9)
Royal Wootton Bassett Town (9) 0–0 (3–4 p) Corsham Town (9)

Sunday 4 December 2022
Dunstable Town (9) 2-3 Tring Athletic (9)

FA VASE SECOND ROUND RESULTS

Sunday 13 November 2022
1 AFC Liverpool (9) 1–1 (4–3 p) FC St Helens (10)
30 Baldock Town (9) 1–4 Newport Pagnell Town (9)

Saturday 12 November 2022
13:30 43 Fisher FC 1 – 2 Jersey Bulls FC
14:00 20 Rugby Town FC 1 – 2 AFC Wulfrunians
14:15 62 Elburton Villa FC 0 – 4 Bridgwater United FC
15:00 2 Hallam FC 1 – 1 Bury AFC – Bury AFC won 4-1 on penalties
15:00 3 Newcastle Benfield FC 1 – 1 Longridge Town FC – Longridge Town FC won 3-1 on penalties
15:00 4 Wythenshawe Town FC 2 – 2 Eccleshill United FC – Eccleshill United FC won 4-3 on penalties
15:00 5 Brigg Town FC 0 – 3 Cheadle Town FC
15:00 6 AFC Darwen 2 – 1 Thornaby FC
15:00 19 Lye Town FC 4 – 0 Ollerton Town FC
15:00 21 Brocton FC 1 – 0 Whitchurch Alport FC
15:00 22 Stourport Swifts FC 2 – 1 Loughborough Students FC
15:00 23 Tividale FC 0 – 3 Highgate United FC
15:00 24 Congleton Town FC 2 – 1 Coventry United FC
15:00 25 Walsall Wood FC 4 – 0 Sandbach United FC
15:00 26 Biggleswade United FC 3 – 0 London Lions FC
15:00 27 Lakenheath FC 3 – 2 Buckhurst Hill FC
15:00 29 Whittlesey Athletic FC 1 – 0 Oxhey Jets FC
15:00 31 Saffron Walden Town FC 0 – 2 Leighton Town FC
15:00 32 Woodford Town FC 2 – 2 Fakenham Town FC – Fakenham Town FC won 4-3 on penalties
15:00 33 Romford FC 2 – 0 Little Oakley FC
15:00 35 Norwich United FC 2 – 0 Stansted FC
15:00 36 Tring Athletic FC 1 – 1 Burnham Ramblers FC – Tring Athletic FC won 5-3 on penalties
15:00 37 Stansfeld FC 2 – 1 Crowborough Athletic FC
15:00 38 Glebe FC 3 – 6 Sporting Bengal United FC
15:00 39 Phoenix Sports FC 2 – 4 Deal Town FC
15:00 40 Erith Town FC 1 – 0 Guildford City FC
15:00 41 Broadbridge Heath FC 0 – 3 Ascot United FC
15:00 42 Athletic Newham FC 4 – 0 Kennington FC
15:00 44 Bexhill United FC 0 – 1 Eastbourne Town FC
15:00 45 Chessington & Hook United FC 0 – 3 Harefield United FC
15:00 46 Wallingford & Crowmarsh FC 1 – 4 Little Common FC
15:00 47 Larkfield & New Hythe FC 2 – 0 Tunbridge Wells FC
15:00 48 Egham Town FC 2 – 1 Abbey Rangers FC
15:00 49 Peacehaven & Telscombe FC 3 – 1 Bedfont FC
15:00 50 North Greenford United FC 3 – 2 AFC Whyteleafe
15:00 52 Colliers Wood United FC 0 – 1 Raynes Park Vale FC
15:00 53 Buckland Athletic FC 5 – 1 Cullompton Rangers FC
15:00 54 Mousehole FC 1 – 2 Hartpury University FC
15:00 55 Clevedon Town FC 4 – 0 Mangotsfield United FC
15:00 56 New Milton Town FC 2 – 1 Cowes Sports FC
15:00 57 Laverstock & Ford FC 2 – 1 Falmouth Town AFC
15:00 58 Roman Glass St George FC 1 – 3 Corsham Town FC
15:00 59 Brimscombe & Thrupp FC 3 – 3 Shaftesbury FC – Shaftesbury FC won 4-1 on penalties
15:00 60 Brixham AFC 2 – 1 Andover New Street FC
15:00 61 Bovey Tracey FC 4 – 3 Brockenhurst FC
15:00 63 Wellington AFC 2 – 2 Royal Wootton Bassett Town FC – Royal Wootton Bassett Town FC won 5-4 on penalties
15:00 64 Thornbury Town FC 1 – 2 Cribbs FC
19:00 28 St Panteleimon FC 3 – 3 Sheringham FC – St Panteleimon FC won 3-2 on penalties
19:45 51 Montpelier Villa AFC 0 – 7 Holyport FC

Friday 11 November 2022
19:45 34 Dunstable Town FC 1 – 0 Enfield FC
20:00 13 Pinchbeck United FC 3 – 2 Dunkirk FC

FIRST ROUND PROPER RESULTS:

Saturday 22 October 2022
1 Whitley Bay FC 4 – 2 Billingham Synthonia FC
2 Newcastle Benfield FC 4 – 0 Newton Aycliffe FC
3 Seaham Red Star FC 1 – 2 Eccleshill United FC
5 Squires Gate FC 2 – 1 Cammell Laird 1907 FC
6 Barnoldswick Town FC 5 – 4 Selby Town FC
7 Billingham Town FC 1 – 4 FC Isle of Man
8 Barton Town FC 2 – 4 Cheadle Town FC
9 West Didsbury & Chorlton FC 2 – 1 Golcar United FC
10 Kendal Town FC 3 – 4 Longridge Town FC
11 Brandon United FC 2 – 3 Thackley FC
12 Brigg Town FC 2 – 0 Harrogate Railway Athletic FC
13 Newcastle University FC 2 – 5 Hallam FC
14 Frickley Athletic FC 1 – 3 Emley AFC
15 Holker Old Boys FC 3 – 1 Whickham FC
16 FC St Helens 2 – 1 Penistone Church FC
17 AFC Darwen 3 – 2 Charnock Richard FC
18 Campion AFC 1 – 3 Bacup Borough FC
19 Horden Community Welfare FC 3 – 0 Armthorpe Welfare FC
20 Thornaby FC 2 – 2 Pilkington FC (5-4 pens)
21 Winterton Rangers FC 1 – 2 Prestwich Heys FC
22 Pershore Town FC 1 – 2 Atherstone Town FC
23 Stourport Swifts FC 4 – 2 Shifnal Town FC
24 Newark & Sherwood United FC 3 – 0 Ashby Ivanhoe FC
26 Westfields FC 0 – 1 Ollerton Town FC
27 Hinckley AFC 4 – 1 Cogenhoe United FC
28 Worcester City FC 0 – 1 Wellingborough Town FC
29 Sandbach United FC 2 – 0 Kimberley MW FC
30 Cheltenham Saracens FC 3 – 5 Belper United FC
31 Brocton FC 1 – 1 Wolverhampton Casuals FC (3-4 pens)
32 Racing Club Warwick FC 1 – 2 Dunkirk FC
33 Newent Town FC 1 – 1 Eccleshall FC (3-5 pens)
34 Stone Old Alleynians FC 3 – 2 Shirebrook Town FC
35 Blackstones FC 1 – 1 Bourne Town FC (3-1 pens)
36 Birstall United FC 0 – 1 AFC Wulfrunians
37 Hartpury University FC 1 – 0 Tuffley Rovers FC
38 Sherwood Colliery FC 3 – 4 Pinchbeck United FC
39 Tividale FC 1 – 1 Radford FC (4-1 pens)
40 Lye Town FC 8 – 0 Northampton Sileby Rangers FC
41 Stapenhill FC 1 – 6 Walsall Wood FC
42 Quorn FC 1 – 3 Highgate United FC
43 Buckhurst Hill FC 2 – 2 Basildon Town FC (5-3 pens)
44 Tring Athletic FC 3 – 2 Aylesbury Vale Dynamos FC
45 Downham Town FC 2 – 3 Stansted FC
46 Harpenden Town FC 2 – 3 St Panteleimon FC
48 Norwich United FC 3 – 1 Barkingside FC
49 Biggleswade United FC 2 – 0 Redbridge FC
50 Baldock Town FC 2 – 2 Benfleet FC (4-3 pens)
51 Godmanchester Rovers FC 1 – 2 Little Oakley FC
52 Shefford Town & Campton FC 1 – 1 Leighton Town FC (1-3 pens)
53 Newmarket Town FC 3 – 4 Romford FC
55 Oxhey Jets FC 3 – 1 Wisbech Town FC
56 Dunstable Town FC 2 – 1 Norwich CBS FC
57 Burnham Ramblers FC 0 – 0 Ely City FC (4-2 pens)
58 Whittlesey Athletic FC 2 – 2 Diss Town FC (4-3 pens)
59 Wormley Rovers FC 1 – 1 Sheringham FC (2-4 pens)
60 Erith Town FC 1 – 0 Crawley Down Gatwick FC
61 Eastbourne Town FC 6 – 0 Brook House FC
62 Crowborough Athletic FC 4 – 1 Eversley & California FC
63 Rising Ballers Kensington FC 0 – 5 Harefield United FC
64 Lydd Town FC 0 – 0 Holyport FC (4-5 pens)
65 Peacehaven & Telscombe FC 4 – 0 Horley Town FC
66 Fleet Town FC 1 – 2 Colliers Wood United FC
67 Chessington & Hook United FC 4 – 1 Berks County FC
68 Larkfield & New Hythe FC 3 – 1 Edgware & Kingsbury FC
69 Rusthall FC 2 – 2 Montpelier Villa AFC (4-5 pens)
70 Jersey Bulls FC 3 – 1 Bearsted FC
71 Bedfont FC 1 – 0 Redhill FC
72 Kennington FC 3 – 1 Blackfield & Langley FC
73 Rayners Lane FC 1 – 2 Cowes Sports FC
74 British Airways FC 1 – 1 Abbey Rangers FC (2-4 pens)
75 Whitchurch United FC 0 – 5 Broadbridge Heath FC
76 Horndean FC 1 – 2 Bexhill United FC
77 Tadley Calleva FC 1 – 1 Guildford City FC (2-4 pens)
78 AFC Stoneham 2 – 2 Fisher FC (3-5 pens)
79 London Samurai Rovers FC 3 – 4 Wallingford & Crowmarsh FC
80 Newport (IW) FC 0 – 1 Ascot United FC
81 Pagham FC 0 – 1 Sporting Bengal United FC
82 Deal Town FC 7 – 0 Tooting Bec FC
83 AFC Portchester 2 – 3 Phoenix Sports FC
84 Frimley Green FC 0 – 7 North Greenford United FC
86 Little Common FC 3 – 1 Milton United FC
87 Street FC 1 – 5 Andover New Street FC
88 Wellington AFC 2 – 0 Barnstaple Town FC
89 Oldland Abbotonians FC 0 – 0 Shaftesbury FC (3-4 pens)
90 Falmouth Town AFC 2 – 1 Helston Athletic FC
91 Cribbs FC 4 – 2 Portland United FC
92 Mangotsfield United FC 2 – 0 Crediton United FC
93 Bovey Tracey FC 1 – 1 Ivybridge Town FC (4-3 pens)
94 Bradford Town FC 0 – 3 Laverstock & Ford FC
95 Lydney Town FC 1 – 3 Mousehole FC
96 Brixham AFC 4 – 0 Odd Down FC
97 Brimscombe & Thrupp FC 1 – 1 Torpoint Athletic FC (5-4 pens)
98 Cullompton Rangers FC 2 – 0 Bemerton Heath Harlequins FC
99 Bishops Lydeard FC 1 – 2 Roman Glass St George FC
100 St Blazey FC 1 – 2 Thornbury Town FC
101 Bridport FC 3 – 5 Royal Wootton Bassett Town FC
102 Keynsham Town FC 0 – 4 Corsham Town FC
103 Elburton Villa FC 1 – 0 Ashton & Backwell United FC
4 Bury AFC 3–0 Bishop Auckland
25 Coventry United 3–3 (3–1 p) Romulus
47 May & Baker 1–3 Enfield
85 AFC Whyteleafe 7–1 Snodland Town 
54 Woodford Town FC 3 – 3 Sawbridgeworth Town FC (4-2 pens)

Photos and videos on the upsets, huge trashing and penalty shootouts in this weekend’s FA Vase Third Round Proper

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

More in Non League